4 způsoby, jak vyčistit ucpaný odpad

Máte ucpaný odpad? Je mnoho způsobů jak jej vyčistit. Důležité je vždy vyhodnotit ten správný způsob.

Jak vyčistit odpad pomoci mechanického uživatelského čištění?

Tady pomůže starý dobrý zvon z gumy. Stačí na výlevku několikrát zapumpovat. Když to nepomůže, musíte se pustit do rozebrání sifonu. Není to zrovna čistá práce, ale nikterak nezvládnutelná. Připravte si hadr a kbelík, protože po rozšroubování vám ze sifonu vyteče zbylá voda, tak ať nemáte po celé kuchyni potopu. Když fušujete do práce instalatérů, prohlédněte si, zda je i těsnění v pořádku. Ztvrdlou a odrbanou gumu raději vyměňte, jde o položku v řádech několika desítek korun.
Na ucpaný záchod si půjčte tlakovou a čisticí pumpu. Nezapomeňte přikrýt podlahu igelitem. Nandejte si gumové rukavice a pumpu zastrčte na dno WC. Odpad gumovou částí utěsněte. Držadlem pumpujte nahoru a dolů. Sací síla by měla ucpávku uvolnit.
Dokonce i v pračce se může zanést odpadní odtok. A z bubnu se začne linout nepříjemný zápach. V takovém případě zapněte prázdnou pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší program. 

Jak vyčistit odpad pomocí biologických přípravků?

Odpad je možné vyčistit i pomocí biologických enzymatických přípravků. Obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí a nenarušují povrch. Přípravky se hodí tam, kde se odpadní vody jímají do septiků.
Při čištění je třeba nastartovat biologické procesy, proto se nechá potrubím protékat asi 30 sekund teplá voda. Pak se doporučené množství vlije do odpadního otvoru a spláchne asi 0,5 l vlažné vody. Dávkuje se nejlépe na noc, přípravek totiž působí až 8 hodin. Pro silné znečištění můžete celý proces zopakovat. Přípravky jsou dražší, ale zároveň šetrnější k životnímu prostředí.

Jak vyčistit odpad pomocí chemikálie?

Předtím, než se pustíte do chemické očisty, prostudujte si příbalovou informaci a dodržujte bezpečnostní opatření, používejte rukavice a ideálně i brýle. Nevěřili byste, jak prudká reakce se může po aplikování spustit. Po čištění chemikáliemi vždy vše důkladně propláchněte horkou vodou.
U každé práce, a to i při čištění odpadů, přemýšlejte.
Důkladně zvažujte, co za přípravky používáte a jak je kombinujete. Pokud nepomůže přípravek jeden, velmi dobře zvažujte, jestli to budete následně zkoušet s jiným, nebo rovnou zavoláte odborníka. Pozor! Hlavně chemické látky na čištění odpadů jsou různorodé. Jedny na bázi kyseliny, jiné louhu. Každý kdo dával ve škole při chemii pozor ví, co se stane, když se tyto dvě látky potkají. A tím že odpad je ucpaný a neodtéká, tyto látky v něm zůstávají. Samozřejmě se zneutralizují a chemickou reakcí vznikají soli = pevná krystalická látka. Tím se vytvoří v odpadu vytvoří pevná, ale opravdu pevná zátka. Na ní už nic nepomůže, jedině odfrézovat.

Rady odborníka ohledně ucpaného odpadu

Někdy jsou nečistoty pěkně hluboko v odpadních trubkách, nebo je nános už tak velký, že není možné ho jednoduše rozpustit, případně je tu ta nepříjemnost, kdy se chemickou reakcí vytvořila zátka. Potom nastupuje strojní čištění. Poradit si můžete kanalizačním perem, které koupíte ve specializovaných prodejnách pro instalatéry nebo v hobby marketech. Možná už v tuto chvíli stojí za zvážení, zda si nepozvat odborníka. K čištění je totiž potřeba většinou spolupráce dvou lidí, z nichž jeden vloží do trubky čistící pero a druhý jím otáčí proti směru hodinových ručiček.
Anebo rovnou zvolit strojí čistění elektricky poháněnou pružinou či tlakovou vodou. Pamatujete si, že neodborným postupem může dojít k poškození odpadního potrubí a následky jsou nevídané. Pokud si zavoláte odborníka, stojí to sice více peněz, ale zpravidla odstraní veškeré usazeniny v odpadním potrubí a vy budete mít na delší dobu pokoj. Je možné provézt prohlídku potrubí inspekční kamerou pro lokalizaci závady, takže odborný technik přesně ví, kde je problém a na co si má dát při čištění pozor. Totéž provede po vyčistění, aby si byl jistý, že se důvod ucpání jen nepřesunul o něco dál.

Jak často doma bojujete s ucpaným odpadem? Jdete do toho sami nebo si zavoláte odbornou pomoc? Když si nevíte rady, jsme tu pro vás.